Ana içeriğin başı

Bireysel Emeklilik Sistemi

Artık emekliliğinizi planlamak ve hayallerinize ulaşmak çok kolay.

Hepimizin emeklilik hayalleri vardır ve bunlara ulaşmak için önümüzde uzun yıllar olduğunu düşünürüz. Bu hayallerimize ulaşmak için ömrümüzün ortalama 25 yılını çalışarak geçiriyoruz ancak bu durum gelişmiş Avrupa ülkelerinde 40 yıla kadar varıyor ve Türkiye'de de yıllar geçtikçe uzamakta. Bütün bu durumlara karşın artık emekliliğinizi planlamak ve hayallerinize ulaşmak çok kolay.

Bireysel Emeklilik Sistemi sizin hayallerinize kavuşmanız ve hayatınızı emekliliğinizde de aynı rahatlıkla devam ettirebilmeniz için var.

Peki Sistem Nasıl İşliyor?

Bireysel Emeklilik Sistemi, mevcut sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı nitelikte ve emeklilik süresince ilave bir gelir sağlayarak hayatlarının geri kalanını yüksek refah seviyesinde yaşamasına olanak sağlamak amacı ile kurulmuştur.
İsteğe bağlı olarak belirli bir katkı payının ödenmesi suretiyle emeklilik sözleşmesi yapılarak sisteme dahil olunmaktadır. En az 10 yıl boyunca sistemde kalmak şartıyla 56 yaşınızı doldurulduğunuz zaman emeklilik hakkı kazanılmaktadır.

Bu süre zarfında Bireysel Emeklilik Sistemi’nde başka hiçbir yatırım aracında olmayan benzersiz Devlet Katkısı avantajı ile, sisteme yatırılan her katkı payının %30’u kadar tutar Devlet Katkısı olarak katılımcıların hesabına eklenmektedir. Bir takvim yılı içinde yıllık brüt asgari ücretin %30'una kadar Devlet Katkısı elde edilebilecektir.

Katılımcılardan;

  • En az 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin %15'ine,
  • En az 6 yıl kalanlar %35'ine,
  • En az 10 yıl kalanlar %60'ına,
  • 10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaşını dolduranlar Devlet Katkısı'nın %100'üne

hak kazanacaktır.

Bireysel emeklilik sistemi aracılığı ile birikimlerinizi Bireysel Emeklilik Fonlarında değerlendirebilirsiniz. Sistemdeki birikimler, emeklilik şirketlerinin Sermaye Piyasası Kurulu mevzuatına tabi olarak kurdukları emeklilik yatırım fonlarında, her bireyin risk getiri profiline uygun olarak yönetilir.

Bireysel Emeklilik Yatırım Fonları; nakit ve vadeli mevduat, ters repo dahil borçlanma araçları, hisse senetleri, kıymetli madenlere ve gayrimenkule dayalı varlıklar, vadeli işlem ve opsiyonlar, borsa para piyasası işlemleri, yatırım fonları ve Sermaye Piyasası Kurulu’nca uygun görülen diğer finansal enstrümanlara yatırım yapabilirler.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne, 18 yaşını doldurmuş ve medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip herkes katılabilir.